Норвегія

Норвегія – край, де збуваються мрії!

Норвегія – країна для справжніх романтиків. Повноводні річки і грандіозні водоспади, білосніжні гірські вершини і зелені ліси, небо, що відбивається в ніжній гладі озер, фантастичні фіорди і льодовики… Тут немає піщаних пляжів і популярних туристичних розваг, проте країна щорічно приваблює мільйони спраглих краси туристів своїми гірськолижними курортами, старовинними переказами про вікінгів і тролів, таємницями льодовиків, можливістю відчути небувале задоволення від риболовлі та послухати чарівну музику тиші … У Норвегію варто їхати за умиротворенням, внутрішньою гармонією та вмінням цінувати ті природні скарби, якими так щедро ділиться з нами планета.

 

Зелена столиця північного раю

Попри своє географічне розташування, Осло сміливо можна назвати однією з найзеленіших столиць Європи. Тут багато парків і скверів, де люблять відпочивати жителі та гості Осло. Однак, безумовно, найвідомішим твором садово-паркового мистецтва в Осло є Фрогнер-парк. Серед  вишуканих доріжок і яскравої зелені дерев розташовані дивовижні скульптури з граніту, заліза і бронзи, створені геніальним майстром – Густавом Вігеландом. Впродовж 35 років він створив 227 скульптурних композицій, об’єднаних темою «Стан людини». Найбільша композиція має назву «Моноліт», сягає 16 метрів у висоту і складається з 121 людської фігури. Багато скульптур мають глибокий філософський підтекст.

Багато туристів їдуть до Осло, аби побачити картини ще одного знаменитого творця – основоположника експресіонізму Едварда Мунка. Художник сильно переживав втрату близьких – сестри, яка померла в 15 років, і батька, якого він не зміг провести в останню путь. Митець був також схильний до важких нападів меланхолії. Через це полотна Мунка сповнені трагізму і песимізму, однак яскравість фарб і образів вражають, роблять картини живими. Найвідоміші картини – «Крик», «Мадонна», «Хвора дитина» – і менш популярні полотна можна побачити в Національній галереї та музеї художника. Картини Мунка прикрашають і приміщення університету Осло, де з 1990 року відбувається вручення Нобелівської премії миру.

В Осло багато музеїв, які справді цікаво розповідають про історію суворої північної країни: експозиції Норвезького фольклорного музею під відкритим небом присвячені побуту і культурі жителів, у Музеї кораблів і Музеї мореплавства можна оглянути справжні кораблі вікінгів.

Ще одна визначна пам’ятка Осло, яку не можна залишити без уваги – Королівський палац. Крім чудового внутрішнього оздоблення та затишної території, Королівський палац знаменитий щорічними балами, де можна спостерігати, як жінки у вишуканих сукнях танцюють з елегантними кавалерами, а на ногах у танцюристів – кросівки! А все тому, що так зручно і легко кружляти в танці.

Вже тут, у столиці, можна полюбуватися фіордами і піднятися в гори. На центральній набережній на вас чекають пивні і рибні ресторани, галереї та невеликі сувенірні крамнички. Велика частина магазинів, бутиків, різноманітних сувенірних крамничок розташовані на вулицях Богставейнен і Хегдехаугсвейнен. Як сувеніри з Осло можна привезти фігурки симпатичних тролів (вони, за повір’ям, дарують дому затишок, захищають від зла і забезпечують сімейне щастя), шерстяний светр із традиційним орнаментом і, звісно ж, якусь дрібницю із зображенням головного символу Норвегії – лося.

До того, як столицею Норвегії стало Осло, це почесне звання належало старовинному Бергену. Його старовинні дерев’яні будиночки, в яких нині розташовані ресторани, майстерні, сувенірні магазинчики, приваблюють безліч туристів. У Бергені варто прогулятися Ганзейською набережною, що належить до списку пам’яток ЮНЕСКО, відвідати фортецю Бергенхюс, побувати на Рибному ринку, дізнатися про мешканців Північного моря в одному з найкращих європейських акваріумів, оглянути експозиції Музею мистецтв Бергена і, ясна річ, садибу Едварда Гріга.

Геніальна опера «Пер Гюнт» принесла Грігу популярність вже за життя. За своє грандіозне творіння він отримав чималий гонорар, за який придбав будинок на березі мальовничого озера неподалік Бергена. Будинок із назвою «Тролльхауген» («Пагорб Тролів») відкритий для відвідування і знайомить із життям композитора. Тут можна оглянути нотну бібліотеку і невеликий флігель, де народжувалися геніальні твори. Садиба оточена незайманими природними ландшафтами – загадкові гроти, густий ліс, замшілі валуни доповнюють враження спокою і тиші.

Квітуча Арктика

Дивовижна частина Норвегії розташувалася між Полярним колом і Північним полюсом, між центром і північчю країни. За логікою клімату тут мала б бути сувора і безживна тундра. Але ні! Тут вас чекає багатий сільськогосподарськими угіддями район із напрочуд м’яким (як для півночі) кліматом. Причиною такого явища є тепла течія Гольфстрім, що огортає узбережжя, і дивовижна працьовитість місцевих жителів. Після засніжених просторів доволі незвично і водночас радісно несподівано потрапити в справжню весну – квітучі дерева і зелені поля відразу ж пом’якшують сувору нордичну атмосферу.

І справді, попри різкі зміни погоди і своєрідний клімат, жителі цієї частини країни сповнені оптимізму і веселощів. Що й казати – все ж таки теплий клімат позначається і на емоціях. Море тут щедро обдаровує жителів рибою і морепродуктами, а на суші мешкають безліч диких тварин і птахів.

Перші поселення в цих місцях датуються 9 000 роком до н.е., а в сучасному місті Альта можна подивитися наскальні малюнки, яким 6 000 років. Територія Нурланд знаменита тим, що тут добре збереглися місця проживання вікінгів. У Норвегії багато етнографічних музеїв просто неба, де можна здійснити подорож у часі і відвідати село вікінгів, відчути себе суворим північним воїном або домогосподаркою тих часів. У теплу пору року тут відбуваються тематичні фестивалі та історичні вистави.
І хоча Норвегія – країна північна, влітку тут можна покупатися в кришталево чистих водах, адже температура води сягає комфортних 24 С.

Застигла пишність норвезьких фіордів і водоспадів

Все норвезьке нагір’я порізане мальовничими фіордами, описувати які – справа невдячна. Цю красу треба побачити і ввібрати всіма органами відчуттів! Можливо, саме норвезькі фіорди з їх туманами, веселками і тишею допоможуть вам закохатися в цю країну остаточно і безповоротно.

Фіорд – це вузька і сильно врізана в сушу затока химерної форми, зі скелястими берегами і великою глибиною. У будь-яку пору року фіорди вражають своєю красою, причому кожен із – особливий: Гейрангерфьорд знаменитий грандіозними водоспадами, Согнефьорд – найдовший, на схилах Хардангерфьорда квітнуть фруктові сади, а Лісефьорд запам’ятовується стрімкими скелями…

Чимало сказано про те, що погода в Норвегії не втомлюється дивувати туристів – тут і сонце, і туман, і дощ, і сніг, і – казкові веселки. Через химерне заломлення сонячного світла і вдосталь води веселки тут – явище постійне. Під час подорожі мальовничими затоками вам неодноразово випаде нагода пропливти під веселкою і загадати найзаповітніше бажання!
Норвегія – країна водоспадів. Їх тут так багато, і всі вони настільки самобутні, що про кожен можна сказати: найкрасивіший і гідний уваги. З гірських вершин можна спостерігати, як із озер, що відображають синє небо, витікають річки та народжуються водоспади. А з палуби туристичного корабля (кораблі, до слова, плавають затоками цілорічно і практично в будь-яку погоду) можна помилуватися грандіозними неперевершеними водними каскадами.
Норвежці дбайливо ставляться до своїх природних багатств, тому більшість водоспадів охороняються як державні пам’ятники природи. Проте і ощадливості нащадкам вікінгів не позичати – велика частина електроенергії виробляється саме на гідроелектростанціях.

Рай для рибалки

Повноводні річки, найчистіші озера, багаті живністю морські затоки – такі природні умови в Норвегії ідеально підходять для захоплюючої риболовлі. Туристи, пізнавши смак справжнього азарту і свіжого вилову, дуже часто повертаються в цю країну, аби відпочинок присвятити повністю риболовлі. Тим паче, що навколишні мальовничі пейзажі надихають рибалок на справжні подвиги, а кількість риби така, що багатий вилов очікує навіть новачка. Варто закинути вудку, як її вже можна витягувати з вгодованою скумбрією на гачку. Однак місцеві жителі не вважають її за улов – скумбрію використовують як живця для більших хижаків.

У Норвегії створені всі умови для любителів порибалити. Снасті, транспорт і навіть одяг, в якому ви точно не замерзнете і не промокнете, можна взяти напрокат на одній із рибальських баз. Якщо ви не зовсім впевнені в своїх силах – до ваших послуг професійний гід-рибалка, який не тільки допоможе виловити рибку, а й навчить, як її обробити і зберегти. На березі ваш улов спеціально для вас приготують за традиційним рецептом.

Стежками казкових тролів

Під час мандрівки норвезькими дорогами здається, що їдеш казковою стежкою: ширина дороги в деяких місцях – лише кілька метрів. Дивуєшся – як взагалі тут примудрилися прокласти трасу? І справді, здатності норвежців відвойовувати клаптики землі в гір можна тільки подивуватися. І хоча дорожня система країни ретельно продумана, а якість доріг вельми висока, тут багато тунелів і серпантинів з різкими поворотами. Це слід враховувати, якщо ви подорожуєте країною на автомобілі.
Найвідоміша дорога в Норвегії – Трольстіген або Сходи тролів. Це один із найпопулярніших туристичних маршрутів. Дорога Тролів піднімається вгору звивистим серпантином з 11 поворотами, проходить через водоспад Стігфоссен, а на вершині відкривається чудова панорама фіордів і долин. Тут же – Стіна тролів: стрімка скеля висотою понад кілометр, підніматися якою ризикують лише найвідчайдушніші сміливці. Уздовж дороги розкидані химерні кам’яні брили. За переказами, це тролі, які не встигли сховатися в горах від сонячного світла, яке й перетворило їх на камінь.

Історія появи переказів про тролів сягає своїм корінням в ті далекі часи, коли хоробрі предки сучасних норвежців стали селитися в суворих північних умовах. Слабкі гинули від холоду і голоду, а ті, хто вижив, потерпали від морозів, зміни погоди, гірських обвалів. У результаті цього і з’явилися образи злих сил – тролів, які задумували погубити людину. Жителі цих місць вважали, що тролі мешкають у печерах, а сонячне світло може перетворити їх на камінь. Класична легенда про тролів розповідає, як завдяки чесності і кмітливості головний герой (зазвичай – молодший син селянина) перемагає злого і простакуватого троля.

У Норвегії обов’язково проїдьте на поїзді Фломською залізницею. Шлях цей незвичайний і є справжнім інженерним дивом: 20-кілометрова дорога пролягає схилом вузької долини крізь 20 тунелів і кілька разів перетинає річку без єдиного моста. З вікна поїзда можна помилуватися водоспадом Кьюфоссен і послухати його пісню – звуки бурхливих водних каскадів дивовижним чином нагадують музику, що лунає десь далеко.

Дивне літо крайньої Півночі

Тоді як літні дні дарують можливість поплавати та посмакувати екологічно чистими фруктами і овочами, на півночі можна спостерігати унікальний природний феномен – полярний день. Він триває з травня по липень, і в розпал літа сонце стоїть над горизонтом цілодобово. Сонце опівночі – це так незабутньо! Ті, хто побував за Полярним колом під час білих ночей, відзначають небувалий приплив бадьорості та енергії. Людина іноді не може заснути, і це не дивно: спати, коли сонце стоїть в зеніті, – це не для всіх. Спеціально для цієї пори року місцеві жителі кріплять на вікнах щільні штори, які ви можете побачити і в готелі.

І все ж таки, полярний день для місцевих жителів – це активне проведення часу. Тут влаштовують всілякі фестивалі, багатоденні ярмарки, розважальні заходи, турніри з пляжного волейболу та інших видів спорту. Популярним атракціоном є спортивний забіг для представниць прекрасної статі. Чоловіки теж можуть взяти в ньому участь, але з однією умовою: бігти треба в сукні та туфлях.

Кулінарні традиції Норвегії

Кухня Норвегії досить самобутня й оригінальна, починаючи від приготування напоїв і закінчуючи способами соління риби. Рибні страви – основа місцевої кухні. Коронна страва – тріска, яку подають із тонкими хлібними коржиками, з козячим сиром, з тушкованим горошком, картоплею і цибулею. Норвежці люблять готувати і лосося. Його запікають, засолюють, готують на грилі, подають із салатом з авокадо і яблук. Під час свят готують спеціальні м’ясні страви, скажімо, феналару – просолений овечий окіст, або смалаховед – запечену баранячу голову. Класична різдвяна страва – баранячі реберця, пропарені на березових брусочках і підсмажені на грилі.

Якщо моря, річки і озера Норвегії багаті рибою, то суша тішить мисливців великою кількістю дичини. Тут можна покуштувати страви зі снігових куріпок або північного оленя, які зазвичай подають із соусами з ягід. Соуси до страв також часто готують на основі молока і сметани. До слова, норвежці на першому місці в світі щодо споживанню молока на душу населення.

У Норвегії – понад 150 сортів сиру, багато з яких можуть скласти гідну конкуренцію сирам швейцарським та французьким. Недосвідченому туристові деякі сорти можуть здатися досить своєрідними.
На десерт зазвичай подають каву, а до неї – пироги, солодкий хліб або кекси. Крім того, традиційним напоєм норвежців можна вважати пиво, яке свого часу навчилися варити хоробрі вікінги. Популярні сорти – мунгот, бьєр і мьєд. Більш міцний напій акевіт – особлива горілка, яку виготовляють з картоплі та кмину.

Повертаючись із Норвегії, багато туристів говорять, що справжнє щастя – це побувати на краю землі – мисі Нордкап, перетнути Полярне коло, поплавати серед пишноти фіордів, пройти під водоспадом або під веселкою, покататися на лижах на найкращих європейських схилах, спуститися стежкою тролів і покуштувати оригінальні страви північної кухні. Можна сміливо стверджувати: Норвегія – це країна, яка кожному дарує здійснення його мрії.

Отримуйте першими всі акції та цікаві пропозиції!

Ваш e-mail:

 

 

Ваше ім'я:  

Підписатись на розсилку